Listopad 2014

Chiko a Essy

29. listopadu 2014 v 13:00 | Soňa K. Photography |  Zvířata
Včera jsem byla fotit v jednom parku (v tom samém, kde jsem fotila kamarádky 17.11.) a tentokrát se mými modely stali nádherní pejsci, přímo plemene Švýcarský ovčák. Nikdy jsem nebyla tak blízko tomuhle krásnému plemenu a když jsem teď měla možnost je i fotit, tak to byl úžasný zážitek. Chiko byl suprový model, hrozně rád pozoval a dělal blbosti. Když se k němu přidala Essy, bylo hned veseleji, jelikož se každou chvilku škádlili a provokovali. Přidám sem na ukázku pár fotek, něco bude i na FB.


2) Váš první fotoaparát a ukázka 5 snímků, které z něj považuješ za nejpovedenější

27. listopadu 2014 v 15:13 | Soňa K. Photography |  15x fotograficky

Omlouvám se, že to nevyšlo přesně v pondělí, ale nějak jsem na to zapomněla, jelikož zrovna nebyl moc čas, ale teď jsem si ho udělala, tak snad se článek bude líbit. Jak už nadpis napovídá, tak se tady objeví i fotky, tak se budete moci pobavit nad mými začátky.
Takže můj první foťák, který byl můj, ale zároveň byl pro celou rodinu, tak byl Canon PowerShot SX 110IS, což byl mnohem lepší než dřívější kompakt, který jsem používali, samozřejmě byl taky od Canonu, ale tenhle jsem dostala ke svým 15. narozeninám, takže byl můj. Musím říct, že to byl super foťák, kde bylo hodně možností jak fotit. No až ke konci doby, co jsem s ním fotila jsem přišla na to, že se na něm dá nastavovat priorita času a clony, jako na správné zrcadlovce. Takže poslední snímky byly ve stylu pokus omyl. Musím říct, že to byl super foťák na cesty, jelikož byl malej a skladnej a teď, když někam vyjedu, tak toho táhnu hodně, ale kdo by nechtěl mít krásný fotky ze rcadlovky? :) Hlavně ti co k ní už přičuchli.
No nebudu to zdržovat. Vybrala jsem tedy 5 fotek, které asi stojí za to zmínit. Některé jsem musela stáhnout ze soukromého FB, jelikož jsem zjistila, že je nemám uložené v počítači, tak doufám, že se za to nebudete zlobit, jestli budou ve špatné kvalitě.


1) Kdy jste začali fotografovat a co Vás k tomu přivedlo?

17. listopadu 2014 v 19:28 | Soňa K. Photography |  15x fotograficky

Začnu první částí této dlouhé otázky a to tím, kdy jsem začala fotografovat. Moje první začátky sahají až do roku 2009, kdy jsem ke svým 15. narozeninám dostala svůj první foťák. Byl jím Canon PowerShot SX 110 IS, kterým jsem fotila dost dlouhou dobu a ještě teď ho využíváme jako rodinný foťák, jelikož svou zrcadlovku jen tak nikomu nedám a hlavně u nás s ní umí ještě akorát tak teta. V tu dobu mě zaujalo focení a dost jsem fotila, ale pak jsem fotila jen výlety atd. co patří do rodinného alba. V roce 2012 jsem dostala k Vánocům zrcadlovku, kterou mám doteď. Samozřejmě mě to hned zase chytlo, ale nebylo to ono, jelikož jsem si stále hledala cestu k focení. Letos (myslím, že v květnu) jsem se dostala na fotografický kurz a od té doby chodím s foťákem skoro v šude, fotím všechno a všechny a hlavně to, co mi binkne do očí, co by stálo za uchování toho momentu ve formě fotografie. Takže dneska je zrcadlovka můj věrný kamarád, kterého se snažím tahat všude s sebou.
A co mě k tomu vedlo? Dá se říct, že jsem to už řekla v předchozím odstavečku, jelikož to to přesně vystihuje. Prostě focení se stalo součástí mého života, jelikož ten koníček se mi moc zalíbil, stále mě zajímá, jak lépe fotit, jaké jsou nové možnosti a právě asi proto, že jsem tak zvědavá a stále ráda něco nového zkouším, tak jsem se k tomu to koníčku dostala.15x fotograficky

17. listopadu 2014 v 17:43 | Soňa K. Photography |  15x fotograficky
Když jsem projížděla pár fotografických blogů, narazila jsem asi na dvou na články, kde bylo 15 otázek ohledně fotografování, na které se poté odpovídá. Přišlo mi to jako dobrý nápad, jelikož se možná něco málo dozvíte a taky hlavně zjistíte, co mám ráda, co dělám a mnoho dalšího. Pokusím se každý týden pravidelně ve stejný den přidat jeden článek na každou otázku, což by bylo nejlepší asi každý pondělí.

A zajímá Vás, co to bude všechno za otázky? Tak tady je celý jejich přehled a na tyhle všechny budu odpovídat.

1) Kdy jste začali fotografovat a co vás k tomu přivedlo?
2) Váš první fotoaparát a ukázka 5 snímků, které z něj považujete za nejpodařenější.
3) Oblíbený fotografický styl (portrét, krajina atd.…) a proč?
4) Digitál nebo film? Co vlastníte a používáte? Co se vám líbí víc?
5) Upravovat nebo neupravovat?
6) Barevné nebo černobílé fotografie?
7) Váš typický rukopis - něco, co vaše fotografie odliší od ostatních. Máte ho?
8) Jak vidíte svoji budoucnost ve fotografování - koníček nebo profesionál? Dokážete si představit, že byste se fotografováním živili?
9) Ateliér, interiér nebo exteriér - a proč?
10) Vysněný fotoaparát a objektiv - a proč zrovna tohle vybavení?
11) 5 fotografií za poslední měsíce, které považujete za nejpovedenější + okolnosti jejich vzniku.
12) Kde berete inspiraci při fotografování?
13) Oblíbený fotograf (český nebo zahraniční) a co na něm nejvíce oceňujete?
14) Vztahy mezi fotografy - přátelé nebo konkurenti? Jak by to mělo být podle vás? Jak si myslíte, že to je v ČR?
15) Podle jakého kritéria budete spíše hodnotit fotku - nápad nebo technické provedení?


Takže rovnou dneska zkusím napsat první článek, který hned publikuji a pak další budou pak následovat další pondělky.

Kamarádky v podzimní krajině

17. listopadu 2014 v 13:21 | Soňa K. Photography |  Lidé
V sobotu jsem byla domluvená se dvěma holčinama, že bychom šly fotit do parku v Bystřici nad Úhlavou. Bylo mi hned jasné, že tam to bude krásné takhle na podzim, jelikož je tam spousta listnatých stromů a to znamená velké množství barevných listů. Když jsem dorazila na místo, tak mě to tam úplně uchvátilo. Ke všemu bylo nádherné slunné počasí, které úplně vybízelo k focení. Vybrala jsem pro Vás několik fotek, které určitě stojí za shlédnutí.


Ruská kněžna

12. listopadu 2014 v 17:28 | Soňa K. Photography |  Lidé
Dnes dopoledne jsem s kamarádkou vyrazila fotit. Nebylo to zrovna takové typické focení, ale zaměřili jsme to na téma "Ruská kněžna". Zapůjčily se šaty, které tomu odpovídají a pak se hledaly prostory k focení, jelikož nám přišlo divné fotit něco takového venku. Rozhodly jsem se navštívit Metropol v Českých Budějovicích, zda by nám neposkytli prostory, kde by se to dalo fotit. A světe div se, byli tak ochotní, že nám zapůjčili Malou scénu a hlavně za to nic nechtěli. Strávily jsme tam tak 3/4 hodinky a za tu dobu se udělalo několik fotek. Jelikož moje výbava není dokonalá, tak tam jsem si to uvědomila hodně, jelikož externí blesk je 100x lepší než vestavěný. Snad příště to bude lepší. No a teď dost keců a prohlédněte si krásné fotky.


Když se smráká nad Budějovicemi

11. listopadu 2014 v 18:43 | Soňa K. Photography |  Ostatní
Jelikož jsem část týdne v Budějovicích, tak mi to nedalo a musela jsem jít hned po škole fotit. Jelikož jsem končila akorát v době, když se smrákalo a město pomalu oživovalo nočním životem, všude svítily lampy a celkově začala padat taková ta předvánoční nálada, neváhala jsem, tasila foťák a zaměřila se na focení náměstí a jeho okolí. Pro kolemjdoucí jsem byla jak zjev z jiné planety, protože když jsem chtěla fotit co nejlíp, využívala jsem lavičky a různá místa tak, aby fotky byly kvalitní, neroztřesené nebo tak. Jo, na stativ si ještě musím chvilku počkat, jelikož ho dostanu jako dárek k Vánocům. No asi to nebudu víc prodlužovat a kecat tady podivný kecy, tak si užijte pohled na podzimní stmívání v Budějovicích.


Štěněcí hrátky

11. listopadu 2014 v 7:50 | Soňa K. Photography |  Zvířata
Není to tak dávno, co jsme měli doma štěňátka. Respektive moje babička. A co to pro fotografa znamená? Samozřejmě zajímavou možnost fotit ty malé neposedné drobečky, kteří lítají jak splašení, rvou se a někam se schovávají. Tohle focení bylo fakt nádherné a moc ráda na něj vzpomínám, hlavně na ty malé prcky, kteří byli jako molí lední medvídci.


Reportáž - lampionový průvod

7. listopadu 2014 v 23:16 | Soňa K. Photography |  Foto reportáž
Dneska se u nás konala menší akcička, kterou pořádala Městská knihovna, zelenina Vyskočilovi a město Nýrsko. Konal se tradiční lampionový průvod, který už má v našem městě tradici, i když není zrovna moc dlouhá. Musím říct, že letos to byla dobrá akce, které se zúčastnilo mnohem víc lidí než loni. Letos se jich sešlo 559, což je dost dobrá účast. V průvodu byly snad všechny věkové kategorie. K vidění byly různé druhy lampionů od svíčkových po moderní žárovkové.
V půl šesté večer jsme vyrazili na průvod, který se táhl kolem centra města. Už loni se tato trasa šla a abych Vám ji přiblížila, udělala jsem mapku s vyznačenou cestou, kudy se šlo.


Cesta vedla z náměstí přes pěší zónu k fabrice Okula, kde jsme přešli na druhý břeh řeky Úhlava a šly jsme po ulici Kpt. Kufnera až k dalšímu mostu přes potok a šli jsme parčíkem až na ulici P. Bezruče a spátky na náměstí. Trasa to není moc dlouhá, aby to ušly i malé děti, ale i tak je to dobrá lokalita.

Maďarský ohař

7. listopadu 2014 v 15:41 | Soňa K. Photography |  Zvířata
Na konci května jsem byla u jedné známé, která má krásné maďarské ohaře, kteří jsou cvičení jako honáčtí psi. Měla jsem tu možnost její holky fotit u nich doma a jelikož tam byla krásná výzdoba, vzala jsem si do hledáčku jednu z jejích holek a musela jsem si je krásně naaranžovat v té krásné výzdobě. Myslím, že kombinace modré a hnědé je na těchto fotkách úžasná, ale tak to hlavně musíte posoudit Vy.