Prosinec 2014

6) Barevné nebo černobílé fotografie?

28. prosince 2014 v 13:31 | Soňa K. Photography |  15x fotograficky

Nějak jsem se zdržela, když byly ty přípravy na Vánoce a prostě jsem se skoro nezastavila, takže toto téma je o týden opožděné.

Jak jste si možná všimli, tak já jsem zastáncem obou úprav fotografií. Jak barevných, tak černobílých. Někdy jsou lepší fotky v černovílé barvě, jelikož se v nich zkrije dost chyb, které můžou vzniknout třeba špatným nastavením vyvážení bílého nebo podobně. Ale pak jsou tu fotky, které jsou nádherných barviček plné, tak by nemělo ani cenu je odbarvovat, jelikož tak vyniknou nejlíp. Sama teda víc nechávám fotky barevné, ale i tak se třeba něco najde, co dám raději do černobílé. Když kouknu na nějaké fotografy, tak je poznat, kdo co raději preferuje, jelikož někteří mají ve svých albech ze 3/4 černobílých fotek, jelikož je umí skvostně upravit. Třeba já se s úpravou do černobílé fotky ještě trochu peru, nejde mi to tak, jak bych chtěla, aby to nebylo celé šedé, místo černobílé.

První letošní sníh s Oskárkem

28. prosince 2014 v 11:31 | Soňa K. Photography |  Zvířata
26. 12. začalo u nás neskutečně moc chumelit, že dokonce za 20 minut napadla docela dost velká vrstva sněhu, která by jindy padala celý den, jak chumelilo. Bylo to tak nádherný, že člověk jen seděl a pozoroval, jak se ten sníh pomalu chytá všude. Obrovskou radost z toho sněhu měl náš Oskárek, který v něm doslova řádil. No a tak jsem si řekla, že když mám ten nová blesk, tak s ním půjdu fotit, abych ho vyzkoušela, jestli budou fotky o tolik lepší. Četla jsem totiž článek, že je vždy nejlepší jak u lidí, tak u psů projasnit a hlavně udělat živé (s odleskem) oči. Podařilo se mi ho zachytit i v té vánici, kdy byl rád, že vůbec něco vidí a nezapadal sněhem. :D Když pak bylo už vánici, vyrazila jsem s ním v tom sněhu dovádět a hrozně moc jsme si to spolu užili. Je vidět, že prostě nejen lidi mají ze sněhu radost, ale i ta zvířata. Co by to bylo za zimu, kdyby sníh alespoň chvilku nebyl.


Vánoční fotodárky

28. prosince 2014 v 10:32 | Soňa K. Photography |  Novinky
Jak jsem čekala, tak jsem dostala nějaké dárky k foťáku. Přeci jen pro mě to jsou asi nejprioritnější dárky, jelikož focení je součástí mého života. Byla jsem dost překvapená, co jsem dostala (i když 2 dárky jsem tušila). Dokonce jsem malinko žárlila na tetu, jelikož dostala nový foťák, který já chci, takže si to asi dokážete představit, ale já si ho pořídím teď po novým roce. :) Jinak samozřejmě dárků byla hromada, od knížek, přes oblečení až po parfémy. Prostě hodně bohatý Ježíšek. :3
No a co jsem dostala za ty krásný 3 dárky k foťáku?

Canon Speedlite 430EX II

Hama Star Twin 150

Lynca popruh na zrcadlovku

A co jste dostali Vy za dárky, které Vás nejvíce nadchli? :)

Christmas day

24. prosince 2014 v 11:45 | Soňa K. Photography |  Novinky

Sice to nemá s focením nic společného, ale tak nějak mi přišlo vhodné napsat takový možná kratší článek na téma vánočního dne u nás doma. Tak snad to Vám nebude vadit.

Christmas decorations

23. prosince 2014 v 13:59 | Soňa K. Photography |  Makro
Jelikož jsou už zítra Vánoce, tak jsem se rozhodla udělat nějaké vánoční fotky s ozdobičkami na stromeček. Udělala jsem si provizorní "studio" pomocí papíru, vaty a využila jsem světlo od okna a hned se dalo fotit. Musím říct, že se mi to hrozně zalíbilo, jelikož to bylo něco jiného než klasické focení. No a když je ten vánoční čas, tak se s vámi o toto podělím. Možná budou ještě nějaké fotky, pokud budu mít na to čas po úklidu. Ráda bych si zafotila ještě se svíčkama, tak snad se povede a pak bych se pochlubila i tady. :)
5) Upravovat nebo neupravovat?

17. prosince 2014 v 10:29 | Soňa K. Photography |  15x fotograficky

Další z mého 15-ti týdenního tagu. Já jsem zastánecem názoru, že i když fotka vypadá dobře, jak vylezla z foťáku, tak i přesto by se mělo udělat pár drobných úprav, které tu fotku nepokazí. Já například u všech fotek nedělám žádné velké úpravy, jen ořez, pokud mám fotku špatně vyfocenou, pak samozřejmě živost barev, kontrast a expozici a tím končím. Mně se moc přehnané úpravy nelíbí, jelikož to někdy vypadá dost hrozně až kýčovitě. Co jsem tak koukala na většinu fotek profesionálních fotografů, tak nikdy svému zákazníkovi nedají neupravenou fotku, vždy je na ní co upravovat, aby vypadala ještě líp. Takže za mně rozhodně upravovat!

Jako příklad poskytnu jednu fotku, před úpravou a po úpravě:


Tak co myslíte? Že jsou upravené fotky lepší než ty, které vylezou přímo z foťáku? Jinak kdyby někoho zajímalo, upravuji všechny své fotky v Zoner Photo Studiu 15.

4) Digitál nebo film? Co vlastníte a používáte? Co se Vám líbí víc?

8. prosince 2014 v 8:36 | Soňa K. Photography |  15x fotograficky

Týden zase rychle utekl, tak tady mám připravenou další otázku z 15x fotograficky, abych na ni mohla odpovědět. :)

Takže abych řekla pravdu, oboje (jak digitál, tak film) mají něco do sebe. Přeci jen každý si řekne, že když je to na digitál (na paměťovou kartu), tak si toho může nacvakt hafo, protože pak to jde smazat, ale když si vezmu na focení film, tak najednou musí člověk fotit s rozmyslem. Přeci jen pak vymazat fotky nelze a jsou na vždy zapsané na filmu. To se mi na tom obojím hrozně moc líbí. Proto z jednoho důvodu bych chtěla klasický film, ale zase když je to digitální, tak když se stane chyba, můžu ji napravit a nikdo nic nepozná. Další z toho bych vytáhla taky to, že když se chci rovnou kouknout jak vypadá fotka, tak nemusím do foto komory a nechat si je vyvolávat, ale rovnou se na ně můžu kouknout na display foťáku nebo pak i v počítači, kde se ukáže kvalita snímků. No a ještě by se našla třetí možnost. Přeci jen na film se nedá nacvakat tolik různých fotek jako na paměťovou kartu, kde je místo až 32 Gb, takže i to je hodně velký rozdíl.

Jelikož už víte, tak já jsem vlastníkem digitální zrcadlovky, takže jedu v digitálním pořizování fotek. Je to dost jednoduché a hlavně pohodlné pro nás fotografy.

K té poslední otázce. Určitě jste asi pochopily ze začátku, že se mi líbí oboje, ale přeci jen digitál vyhrává na plné čáře. Starý dobrý film má prostě něco do sebe, ale asi bych na něj stále fotit nechtěla, jelikož ty peníze za film (jen čekám, kdy se přestane vyrábět, když hodně fotografů přechází na digitál) a já nevím co všechno dalšího. Já ráda zůstanu prostě u digitálu a pokud se to zase někdy vrátí k filmu (což pochybuju), tak bez nějakých problémů na něj přejdu, ale ten digitál bych ráda zachovala.

Christmas time

7. prosince 2014 v 21:19 | Soňa K. Photography |  Novinky
Další z mých novinek, které by stály za to zveřejnit je tady na blogu. Nastal ten vánoční čas, kdy se všude zdobí, peče cukroví, pálí svíčky a já nevím co všechno. Hlavně jsou všichni pospolu. Řekla jsem si, že když je tenhle krásný čas, tak si nechám od jedné holčiny (Pogady) udělat lay na zakázku. Můj požadavek byl jednoduchý a to se i odrazilo na tomhle krásném novém layoutu. Sice tam není zrcadovka Canon, ale to mi nevadí, jelikož ten layout je tak krásný, že i to grafičce prominu a i tak si tenhle lay oblíbím. A teď bych ráda znala Váš názor na tento lay, jak se vám líbí atd. Přeci jen Vy chodíte navštěvovat tyto stránky, tak bych byla ráda, kdyby se i Vám líbil. :)


1. místo ve fotosoutěži

5. prosince 2014 v 11:26 | Soňa K. Photography |  Novinky
Tak jsem se konečně toho dne dočkala!!! Včera mi přišel e-mail s tím, že jsem vyhrála ve fotosoutěži v místním deníku. Téma bylo Podzim, takže nebylo těžké něco vymyslet. Hodně lidí posílalo podzimní krajinu, jenže já jsem neodolala a poslala fotku Chika v listí. Nebralo se ohled na to, jak je fotka provedená, zda je dobře kompozice atd. jelikož dost lidí posílalo fotky i z mobilu a to je hned jasný, že proti zrcadlovce by nemělišanci. Bral se v potaz spíše nápad. No a když jsem si to přečetla, tak jsem byla tak moc šťastná, že jsem se musela hned doma pochlubit. :) No a přesně dneska vyšlo v onom deníku vyhlášení, kde byla otisknuta i moje fotografie. Nevěřila jsem vlastním očím, že bych někdy vyhrála

1. místo!!

Ještě teď jsem z toho celá rozjařená a asi to ještě chvilku bude přetrvávat. No a co jsem vyhrála? Měla bych vyhrát fotografický kalendář, tak jesm na to moc zvědavá. Asi příští týden si ho dojdu vyzvednout.
Určitě vás zajímá, s jakou fotkou jsem mohla vyhrát, tak prosím, zde je model Chiko v listí:3) Oblíbený fotografický styl (portrét, krajina atd....) a proč?

2. prosince 2014 v 10:05 | Soňa K. Photography |  15x fotograficky

Takže se zaměříme na můj oblíbený styl. Nejraději fotím lidi nebo zvířata (obzvláště psy), takže jsou to spíše portréty. Tento styl jsem si hrozně moc zamilovala, jelikož můžu v nich zachytit různé emoce a další věci, které by měl portrét zvýrazňovat.Pak fotím nějaké trochu akčnější fotky, jako jsou třeba při hasičských soutěžích, které fotograficky dokumentuju, teda jen sboru, u kterého jsem členkou. Další oblíbený je asi makro, ale to se ještě trochu učím, jelikož mi dělá trochu problém zaostřit pořádně na malinký předmět (včeličku například), který se mi pohybuje. Třeba krajiny moc fotit nemusím, nevím proč, ale nějak mi nejdou nebo mám spíše sama o těch fotkách takový pocit. Takže kdybych to měla dát do žebříčku, jak cítím každý styl, tak tady je:
1. Portrét (jak lidí, tak zvířat)
2. Fotografie sportu
3. Makro
4. Krajina

Pro ukázku poskytnu od každého jednu fotku, aby byl poznat trochu rozdíl mezi tím.

1. Portrét (člověk)