14) Vztahy mezi fotografy - přátelé nebo konkurenti? Jak by to mělo být podle vás? Jak si myslíte, že to je v ČR?

9. dubna 2015 v 11:30 | Soňa K. Photography |  15x fotograficky

Co se týká toho tématu, tak určitě nemůžu všechny fotografy házet do jednoho pytle, jelikož každý je jiný a tím pádem má i jiné chování k ostatním fotografům. Určitě se najde dost fotografů, kteří chtějí pomoci méně zkušeným fotografům a proto tvoří různé fotokurzy, kde můžou předat svoje zkušenosti dál. Ale najdou si i tací, kteří ostatní jen napomenou, že to je špatně komponované, upravené atd. a nic víc jim k tomu neřeknou. Jsou to takoví ti prudiči, kterých je v různých fotografických skupinách (hlavně na FB) dost. Zatím jsem z větší části narazila na fotografy, kteří rádi pomůžou ostatním, hlavně když vidí, jakou mají snahu a prostě se to chtějí naučit.
Určitě mezi profíky vzniká konkurence, to je přeci jasný. Kdyby nebyla, tak by to určitě nemělo cenu. Vždyť tak je to i na normálním trhu, kdy si dvě (nebo i více) firmy konkurují, jen aby bylo více pro zákazníky a hlavně aby každá byla nejlepší pro zákazníka. Určitě tak to funguje mezi nimi, ale zároveň je to i takové přátelské, jelikož rádi se sejdou, pokecaj atd. Nemyslím si, že by to bylo nějak na ostří nože mezi všemi. Jak jsem psala na začátku, záleží kus od kusu, jak se bude chovat k ostatním.
Určitě tak by to mělo podle mého názoru být. Přeci jen všichni jsme lidé, ne vždy si sedneme s tím druhým, ale určitě být mezi sebou přátelští, vyjít si vstříc, když někdo bude žádat radu, jelikož se chce zlepšit, tak určitě pomoci. Líbí se mi ta komunita, že tak nějak spolupracuje mezi sebou. Ráda bych byla, kdyby takhle všichni tak nějak fungovali a určitě by mnoho začínajících fotografů hned neskončilo s focením kvůli tomu, že jim někdo řekne ostrou kritiku. Zase je pravda, že bez kritiky se není kam posunout, jelikož si budeme myslet, že je to dokonalý. Prostě si pomáhat a nebýt jen tvrdí kritici a hlásat, že jsme ti nejlepší fotografové.
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Komentáře

1 Daniela Daniela | Web | 21. dubna 2015 v 14:49 | Reagovat

Myslím, že je hlavně složité shodnout se na tom, co se komu líbí. Někdo v tom může vídět zajímavý nápad a zajímavé vyjádření, druhému stejná fotka naprosto nic neřekne a tím pádem se mu nelíbí. Navíc každý by stejnou fotku vyfotil různými způsoby, z jiného úhlu a tak je docela složité shodnout se na něčem univerzálním.
Pokud ale někdo vyfotí chlapa ve slipech v rozbořené místnosti v šílených pozách, kde vypadá jako zfetovaný homosexuál, navíc jde vidět, že technika byla cvak, cvak, prostě zkus nějakou pózu, aby to vypadalo umělecky, je kritika opodstatněná. Člověk se musí naučit, že ne všechny emoce, které fotka dokáže vyvolat, jsou jaksi na místě. I umění má nějaká pravidla a to těžší je nějakou kritiku snášet.
Setkala jsem se s tím, že spouta lidí chválila fotku, která se mě zrovna moc nelíbila. Je fajn dokázat říct svůj názor, ale najdou se lidi, kteří nedokáží přiznat, že jiný názor mohou mít i ostatní a to je škoda. Jediné, co se podle mého názoru může kritizovat je technika (pokud nejde o případ zfetovaného homosexuála), kde mohou mít lidé jako já nedostatky.
Celkově si myslím, že komunita fotografů je banda lidí, kteří jsou ochotni si poradit, pokritizovat a brát to s nadhledem (nebo bych alespoň chtěla, aby to tak bylo).
Konkurence je v dnešní době řekla bych obrovská. Ale setkala jsem se s několika články, kde fotografové apelují na podnikavého ducha. Dokonce jsem našla i takovou věc, že je možné, aby člověk, který ani neumí moc fotit, měl daleko více zákazníků, jelikož se dokázal prodat, narozdíl od chlápka, co měl fotky sice parádní, ale podnikání mu nic moc neříkalo.

2 Soňa K. Photography Soňa K. Photography | E-mail | Web | 26. dubna 2015 v 10:38 | Reagovat

[1]: Děkuji taky za tvůj názor. :) Určitě si myslím, že se v tom shodneme a možná i několik dalších lidí :)

3 Amaranthes Amaranthes | Web | 4. května 2015 v 17:39 | Reagovat

Tohle moc dobře znám. Jsem v pár skupinách, co jsou zaměřené na fotografie a ten přístup v každé z nich je dost jiný. Někdy člověku pochválí jakoukoliv fotku, i když je i naprostému laikovi jasné, že ta fotka není dobrá ani jako momentka nebo nemá aspoň tu atmosféru. Pak jsou ty typy lidí, kteří ti to zkritizují, ale už neřeknou, co vylepšit. Pro amatéry je taky docela na nic, když na něj začnou mluvit "fotografštinou" a nevysvětlí mu nic, ba naopak z něj ještě udělají vola. Myslím si, že kritika je rozhodně na místě, pokud ten člověk fotí a chce se někam posunout, ale zase by měla odpovídat tomu, že každý má jiné zkušenosti.
Další, co je docela rozšířené, je absolutní ignorace lidí, co fotí pouze kompaktem. Člověk může mít jak chce dobré fotky, ale výsledkem je, že mu někdo jiný řekne, že s "kompaktářem" se nebude bavit. Já třeba sama fotím ultrazoomem a i když v dnešní době platí, že kdekdo má dnes zrcadlovku, stále je však pravda, že jsou tu lidi, kteří třeba fotí delší dobu, ale na zrcadlovku nemají peníze. Ono přece jen to sklo, tělo a další věci něco stojí, že...
Takže asi jak u koho. ;)
Co se týče konkurence, tak si myslím, že je čím dál větší. Ale většina těch dobrých fotografů má svůj jedinečný styl, takže si člověk může vybrat to, co se mu líbí nejvíc. Ale paradox možná je, že i ty stránky s méně kvalitními fotkami mají větší úspěch než ty, kde jde vidět, že má autor opravdu talent. ;)

4 Soňa K. Photography Soňa K. Photography | E-mail | Web | 4. května 2015 v 17:54 | Reagovat

[3]: To určitě. Vše jsi vystihla přesně, jelikož takhle to prostě je. Ti, kteří umí nechtějí moc mluvit s těma, co nemají na zrcadlo, prostě je odsuzují, nejsou pro ně moc dobrý. No a taky ta kritika. Třeba já ji snesu a jsem za ni ráda, ale musí mít určité hranice a hlavně v tom musí být rada, co a jak udělat příště líp. Rozhodně ta komunita má pro sebe nějaké to plus i mínus, ale záleží hlavně od kusu, jak se kdo chová.

5 Baruš Baruš | E-mail | Web | 10. července 2015 v 13:24 | Reagovat

Ke mně se zatím všichni ostatní fotografové chovali přátelsky :) Asi ve mně nevidí konkurenci :D
A jinak si myslím, že ostrá kritika často člověka od focení odradí...Ale na druhou stranu, kdo to myslí s focením vážně, tak mu kritika pomůže, aby se zlepšil...A časem se přes ni přenese :)

6 TlusŤjoch TlusŤjoch | Web | 19. března 2016 v 11:51 | Reagovat

Já jsem samotář a yourselfman, tak o těch vztazích zase nevím.
Spíš řeším analog (film) a ditální záznam než zrcadlovka a kompakt...
Vše má svou krásu.

7 Soňa K. Photography Soňa K. Photography | E-mail | Web | 19. března 2016 v 13:20 | Reagovat

[5]: Tak ono většinou ani nejde o konkurenci, ale je lepší, když se k někomu chováš slušně, než když se chováš tak, že by se to toho druhého mohlo dotknout :)

[6]: Já jsem taky dost samotář, ale když potřebuji, zeptám se někoho a docela mi i pomůže :)
Určitě :)

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama