Jak na panoramatickou fotku v Zoneru

18. března 2016 v 15:43 | Soňa K. Photography |  Návody
Jak jsem zjistila, není ani potřeba mít stativ a i bez něj se pořídit taková fotka dá. Sama jsem to zkoušela a ta fotka, která z toho vznikla, byla pořizovaná bez stativu. Potřebovala jsem něco nafotit, abych právě k tomu mohla udělat tento návod. Samozřejmě se stativem by to bylo mnohem lepší. Nejlepší je mít panoramatickou hlavu přímo na stativu a tím se dají pořídit pak super fotky, kdy tam není pak tolik nepřesností.

Fotky jsem pořizovala do RAWu, takže ještě než jsem začala fotky k sobě spojovat, upravila jsem si je v RAW editoru, abych je mohla vyvolat do formátu jpg.1. Otevřela jsem si Zoner a našla jsem si složku, kde mám fotky, které chci upravit. Samozřejmě ještě než jsem začala s panoramatickou fotkou, fotky jsem si v RAW editoru upravila.2. Stále zůstávám v části Správce, kde jsem si našla fotky, které budu chtít upravovat. Nahoře jsou soubory, kde najdeme soubor s názvem Vytvořit. Na ten klikneme a hned jako první je ikonka Panoráma. To je přesně to, co potřebujeme a klineme na to.3. Otevře se nám nové okno. V něm nám vyskočí celá složka s fotkami. Jelikož jsem si nedávala novou složku s vybranými fotkami, vyskočily mi tam všechny fotky, které jsou ve složce, tím pádem jsem musela fotky vybrat, které to jsou a které chci dát do jedné společné. Když máte výběr fotek hotový, klikneme na ikonku Další.4. Po kliknutí na ikonku Další jsme se dostali do části, kde je možné fotky seřadit podle libosti. Já je měla krásně za sebou hned od začátku, proto jsem s nimi nemusela hýbat a nechala jsem je tak, jak byly. Pokud by někdo měl fotky zpřeházené, je možně je ručně přetažením změnit a tak se změní jejich pořadí.5. V další části se dostaneme do Spojení obrázků. Už by se fotky daly k sobě spojit, ale ještě než tak uděláme, je potřeba určit ohniskovou vzdálenost použitého objektivu. Pokud mají fotky EXIF zapsaný, většinou se sám objeví, pokud máme nastavené Auto. Jestliže fotky nemají z nějakého záhadného důvodu EXIF určen, je potřeba manuálně určit nejpřesnější ohniskovou vzdálenost všech fotografií. Pokud tedy máme vše hotové, určenou ohniskovou vzdálenost, můžeme kliknout na tlačítko Další nebo Spojit.6. Další je Úprava spojů, kde můžete podle libosti upravit spojení fotek posunutím nebo nakloněním, jak budete potřebovat. Tím můžete pozměnit i sférickou projekci výsledného panoramatu. Nejvíce nás budou zajímat teď ony dva posuvníky dole.

Pravý posuvník, u kterého vidíme procenta, ovlivňuje, jak bude nakloněno panorama. Nemusíme to dělat tak, že napíšeme procenta, ale stačí stejně jako u Srovnání horizontu, myší uchytit krajní body na vodící čáře a tím si panorama nakloníme.

Levý posuvník slouží k "sféričnosti" panoramatu. Tohle se dá využít hlavně u snímků, které nebyly pořizovány ve vodorovné poloze a tím pádem se budou rovnat. Jenže ne vždy to je potřeba narovnávat, protože to může vypadat pak nepřirozeně.

Další důležitou funkcí tohoto dialogového okna je manuální posouvání spojovacích bodů. Stačí kliknout na obdélníček, který je červeně vyznačen. Po kliknutí na ně se zobrazí nové okno se dvěma fotkami a tam najdete spojovací body. Může se stát, že někdy spoje nebudou k sobě sedět, proto si je zde můžete upravit tak, aby byly co nejpřesnější.7. Když znovu klikneme na Další, posune nás to do Ořez panoramatu. Jak vidíte, je to stejné, jako když ořezáváte fotku v Editoru. Jelikož se mi nelíbí paní a značka, prostě je vynechám a tak zmenším trochu fotku. Ubrala jsem i trochu země, aby jí tam nebylo příliš. Když máme výběr hotový, můžeme dát Další.8. A jsme na konci naší cesty. Teď se můžeme rozhodnout, jestli ještě fotku upravíme v Editoru nebo ji tam jen zkontrolujeme, zda tam nejsou nějaké nedostatky. Nebo další možností je fotku hned uložit. Já si ji pro jistotu přesunula do Editoru, abych se mohla podívat, jestli je vše, jak má být a pak až teprve uložila.9. Tak a tady je výsledná fotografie. Fotka má teď neuvěřitelných 11780x4004 obrazových bodů, což je už docela slušné. No a už nezbývá nic jiného, než fotku publikovat.

Tohle by bylo tedy vše k vytváření panoramatické fotky v Zoneru, takže doufám, že to někomu pomohlo.
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Komentáře

1 Ludmilita Ludmilita | Web | 19. března 2016 v 23:21 | Reagovat

Wow, presne toto mi nikdy nešlo :) Tak až niečo odfotím, určite mi príde akurát tento návod vhod, díky! :)

2 Soňa K. Photography Soňa K. Photography | E-mail | Web | 20. března 2016 v 12:54 | Reagovat

[1]: Jsem ráda, že ti pomohl :) Je to opravdu jednoduché a určitě to zkus :)

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama