Rozhovor: Jsem unešená koňmi, říká Lenacia

31. března 2016 v 12:15 | Soňa K. Photography |  Rozhovory
Je tu další rozhovor. Tentokrát jsem nechala slavnou českou a slovenskou scénu spát a vybrala jsem si někoho z klubu. No vybrala. Spíše se mi sama nabídla. Ano, jde o Lenacii, tak snad se rozhovor bude líbit.


Ahoj. Jsi první, která se přihlásila na Fotografii, abych ji zpovídala, takže máš skvělé prvenství. Tak abychom začali nějak správně a od začátku. Jaks se dostala k fotoblogu a k focení? Jak dlouho se tomu už věnuješ?
Ahoj. K fotografování jako takovému jsem se dostala asi v osmi, nebo devíti letech, to vyšly jedny z prvních digitálních fotoaparátů, které byly finančně dostupné, a rodiče usoudili, že už mně můžou dát do ruky fotoaparát, bez toho aniž by riskovali plýtvání snímků z filmu. Současně jsem v té době ale dostala i svůj první vlastní kinofilmový kompakt od své tety a všem bylo jasné, dle toho co fotografuji, že nejsem až tak běžný vlastník fotoaparátu. Ale můj pravý zájem započal někdy ve třinácti letech, kdy jsem poznala některé fotografy a nějak jsem si usmyslela, že chci taky fotit. Takže té 'vyšší fotografické' se věnuji už nějakých deset let... Na Fotografiu jsem narazila díky ještě jinému blogu. Signorina Lily, zakladatelka blogu Fotografia, kdysi na svém osobním blogu pořádala fotosoutěž. Ani nevím, jak jsem se dostala k ní, ale právě díky ní jsem se pak dostala sem.


Není nic lepšího, než se k tomu dostat už v tak mladém věku. Jaké téma nebo spíše co nejraději fotíš?
Už od začátku jsem byla unešená koňmi. Dlouho jsem obdivovala koníky jako takové, ale díky jedné virtuální stáji jsem si uvědomila, že to není jen o hezkém koni, ale hlavně o fotografii. Takže i dnes jsou pro mě koně a jiná zvířata hlavním fotografickým objektem. Což ovšem neznamená, že jsou také jediným to rozhodně ne.
Tak to jsi už druhá, kterou zpovídám, a nejraději fotí zvířata. Jaká to náhoda. Mluvila jsi, že chodíš na fotografickou školu. Co ti ta škola dala a co vzala?

Ano, z druhého ročníku veřejnoprávní školy jsem přešla na vytoužený obor fotografie na Keramické (dnes již uměleckoprůmyslové) škole v K. Varech. Škola mi vzala hlavně čas, jestliže jsem na předchozí střední chodila pravidelně domů kolem 13-14 hodiny, tady jsem občas kvůli několikahodinovým blokům odborné praxe zůstávala ve škole až do 17. hodin. Škola mi toho dala opravdu hodně. Věřím sice, že tyto věci bych se možná naučila i sama, ale i ten důvod že jsem to musela dělat, musela jsem fotit a vůbec se v tom zdokonalovat kvůli studiu, to šlo o poznání rychleji, navíc byl člověk v kontaktu s fotografy, kteří tomu rozumí, ateliér, záblesková světla, fotopozadí, světelný stůl... to všechno jsem měla v té škole k dispozici. Naučili mě tam pracovat s fotografií v postprocesu. Byla to opravdu skvělá zkušenost, kterou bych neměnila, i když s maturitou z užité fotografie moc parády na trhu práce neuděláte. :D


Účastnila jsi se mimo školu, i nějakých workshopů od profesionálních fotografů?
Ano, účastnila jsem se dvou worshopů Focení sportovní reportáže Klasifikace na Velkou Pardubickou s fotografy Mirkem Majerem a Jaroslavem Šindelářem a také tří fotokurzů fotografování koní s Věrou Markovou.
Který z těch kurzů nebo workshopů se ti asi nejvíce líbil a proč?
Hmm... Všechny měly něco do sebe. Focení na pardubickém závodišti pod záštitou dvou zkušených fotografů, kteří vám ukážou a navedou vás na místa s nejlepším úhlem pohledu na překážky a oranice, hodně mě mrzí, že jsem tehdy nevěděla to co dnes a že jsem neměla takové vybavení jako dnes, fotky by jistě dopadly mnohem lépe. Fotokurzy s Markovou byly také vždy jiné, westernové ježdění, kde jsem měla možnost fotit pravý cutting a lasování krav a nádherné krajinovky jezdců na koních s kravským stádem. A vybrat mezi zimním a podzimním seminářem, kde se fotili dva nádherní hřebci fríského koně s dlouhou vlnitou hřívou... Tam si vybrat nejde.
Máš nějaký plemeno koně, které miluješ a hrozně moc bys ho fotila?

Ano, jsou to právě Frísové, ale ráda fotím hlavně svou Sáru. Taky bych ráda nafotila koně plemene Kathiawari, ti jsou známí tím, že mají výrazně zahnuté špičky uší k sobě. A jsou i další plemena, Irský tinker, Fjord, Berberský kůň, Pura raza española...


Co tak čtu, opravdu máš vybraná zajímavá plemena koní. Máš oblíbeného/oblíbenou nějakého/nějakou fotografku koní?
Bob Langrish pro jeho dokumentární fotografie, Matthew Seed pro jeho úžasnou práci se zábleskovým světlem. Christiane Slawik jako můj první fotografický vzor. Dominika Frej a Robert Vávra pro jeho úžasná nadpřirozená témata
Už víš, co bys přesně v budoucnu chtěla dělat? Budeš se živit fotografií na profesionální úrovni nebo to zůstane jako tvůj koníček a práci budeš mít jinou?
Vzhledem k tomu, že momentálně žiji v budoucnosti, kterou jsem měla na škole, je momentálně jasné, že fotografování zůstává koníčkem. Ráda bych z něj měla alespoň brigádičku k současné práci. Dělám noční recepční, takže dokonce i nějaký ten čas přes den na focení mám. Plánuju letos vydat kalendář. Uvidím, jaký bude zájem.
O čem ten kalendář bude? Už máš tedy představu, co na něj budeš chtít. Budeš tedy každý měsíc tvořit fotku do kalendáře, aby to bylo co nejpřesnější?
Kalendář jsem už dělala loni, bohužel mi chyběl prosinec a tisk na poslední chvíli se mi moc nezdál jako dobrý tah. Letos doufám, že se vejdu do začátku podzimu. Kalendář se bude týkat fotografií mé klisny Sáry, se kterou mám velkou sbírku fotografií.
Máš pravdu, že tvá kobylka Sára se objevila i tady na fotkách v Fotoklubu. Pověz nám taky něco o ní.

Sára je Český Teplokrevník. Pochází až z druhé strany ČR od Olomouce, momentálně ji mám u sebe v Západních Čechách u Mariánských Lázní. Je to Isabela a je jí 11 let. Má dvě hříbata Sunny a Summer, o nich bohužel další informace nemám. Je to takový můj splněný sen. Palomino klisna.


Mít koně je sen docela dost lidí, hlavně holek. A tobě se splnil. Je vidět, že jsi za ní moc ráda a jsi s ní šťastná. Uvažovala jsi někdy o pořízení dalšího koně? Nebo zatím zůstaneš jen u Sáry?
Ano. Uvažuji o pořízení dalšího koně, ale je třeba brát zřetel i na to, že koník není zrovna levný špás. Většina mladých slečen si neuvědomuje, jak drahá záležitost takový kůň je. Ráda bych Sáru připustila, a ráda bych si pořídila Fjorda se zbarvením Gra, ale nejdřív bych musela sehnat vlastní pozemky
Ona spousta lidí si neuvědomuje, že je to drahý špás, ale taky si neuvědomují tu dřinu kolem toho, že to není jen ježdění, ale že se někdo o toho koně musí starat, čistit mu box, krmit a podobně. Účastníš se i nějakých závodů?
To já mám naštěstí kliku. Kobylu mám ustájenou pastevně, čímž mi vypadává starost ohledně kydání. Čištění je o to těžší teda, protože když se vám kůň vyválí, tak to není někde v boxu na slámě ale pěkně pořádném bahýnku :D. Závodů se neúčastníme, ale snad časem bychom přeci jenom na nějaké sranda závody, vyrazily.
Ani pořádně nevím, jestli jezdíš anglii nebo western?

Jezdíme anglii, ale časem plánuju přejít na western, kvalitní westernové sedlo se pohybuje od 15 tisíc za použité až do závratných částek, na to momentálně nejsou finance.


Finance většinou bývají tou největší překážkou. Ale teď trošku od koní někam jinam. Když máš čas a nejsi zrovna u koní nebo nefotíš, co jiného ráda děláš?
Spím. :D Ne, když zrovna nedělám ani jednu z těch věcí, většinou se věnuju něčemu okolo toho. Musím hodně finančně plánovat, často tedy strávím nad svým účtem i hodinu a propočítávám. Začala jsem chodit do bazénu plavat, takže když mám volno, většinou si jdu na hodinku před koncem otevírací doby zaplavat. Můj momentální osobní rekord je 1300 metrů. :D Taky ráda píšu povídky a den za dnem škrtám v kalendáři číslice k premiéře 6. řady Hry o trůny.
Píšeš povídky? Publikuješ je, nebo si je necháváš sama pro sebe? A jaké to jsou převážně povídky?
Pár jsem jich kdysi publikovala. Ale momentálně si je nechávám pro sebe. Jedná se hlavně o fantasy. Mám teď rozepsaný příběh a musím zařídit, aby nebyl tak podobný jiným příběhům a trochu zapracovat na charakterech.

Moc ti děkuji Lenacii za rozhovor, který mi poskytla.


Pokud byste se rádi podívali na její blog, tak ho najdete tady - lenacia.blog.cz a můžete ji taky najít jako správce v klubu Fotografia.
 

1 člověk ohodnotil tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama