Urbex - Papírenský podnik

30. března 2016 v 12:00 | Soňa K. Photography |  Foto reportáž
V pondělí na Velikonoce jsem se svým přítelem vyrazila na výlet. Neměli jsme stanovený to, že se někde cestou zastavíme, krom toho, že naším cílem se stala cukrárna Sněhurka v Železný Rudě. Byl krásný den a to doslova nás vybízelo, abychom vyrazili na nějaký ten výlet. Vzali jsme to zadem, ne po hlavní cestě, ale abychom si užili trochu té přírody. A hle, co nevidíme. Starou rozpadlou budovu. Tak jsme si řekli, že uděláme urbex a trochu se porozhlédneme.

Nejdříve ale něco o historii této budovy. Byla založena v roce 1882 a založil ji Julius Otto Petzold. Její výroba byla zaměřená na broušení bílého dřeva, které bylo používáno pro papírenský průmysl. Továrna byla umístěna na tohle místo, protože všude je spousta lesů a dal se využít spád řeky Úhlavy. V roce 1905 byla továrna rozšířená o kotelnu s velkým továrním komínem, který je stále v dobrém stavu. V letech 1919-1922 byla postavená pozemní dráha mezi místními nádražími, která byla podobné konstrukce jako dráha na Petřín v Praze. V roce 1930 vše koupil JUDr. Stanislav Koutek, ředitel kartelu výrobců dřevoviny a lepenky Kartonia v Praze. V roce 1938 připadla továrna Německu. V roce 1948 byla připojena ke státnímu podniku Západočeské papírny. Podnik pracoval do papírenského průmyslu do roku 1967. Pak se z něj stala pila pro České lesy. Dlouho tento podnik ani jako pila nepokračoval a v roce 1975 se zcela uzavřel. V té továrně toho moc nezůstalo, všechny stroje a turbíny byly odřezány. Tato továrna je na prodej, ale je za ní požadována hodně velká cena a proto objekt stále chátrá.
Už když jsme se dostali k bráně, naše vzrušení z objevování pro nás nepoznaného se dostalo hodně vysoko. Už první kroky byly pro mě něco, jako kdybych byla na cizí planetě, a nesmím být hlučná. Proto jsem pomalu a potichu postupovala vpřed. Když jsem se dostala k budovám, hned mě ta atmosféra uchvátila! Dýchala na mě historie a to, co se tam muselo všechno asi dít.

Prvně jsme šli do baráku, který byl nejspíše něco jako kancelář. Nevím, co přesně to mělo být. Byly tam 4 místnosti a pak sociálka, i když tu jsem raději nefotila. Bylo to tam tak katastrofální, že jsem tam raději moc nelezla. Ale co se mi podařilo najít. Nejen stůl a spoustu papírů k tomu. Všude byly zavařovačky a taky noviny a nějaké oblečení. Ale dokonce v poličce jsem našla několik let starý kečup, cukr, sojovou omáčku, worcester a jiné zavařeniny. Bylo to tak zvláštní tohle tam najít.


Poté jsme se dostali do jedné haly, která je ještě celá, kdy má ještě strop. Zbytek je už bez střechy a zůstaly jen obvodové zdi. Tak tady jsou fotky přímo ze zbytku továrny, kde byly právě haly a dříve v nich stroje, které běžely a živily několik desítek, možná set lidí.

Tuhle zajímavou PFku jsem našla na zemi v hale. Je jasné, že ji tam nechal nějaký návštěvník, protože v tomto roce už byla továrna opuštěná.
Příroda je natolik silná, že nejen vyrůstají stromky ze zdí, ale dokonce i z kovového potrubí.

Pokud bude někdo chtít vědět, kde se tato továrna nachází, neprozradím místo, to je základ urbexu. Ale když někdo bude šikovný, sám si to i najde.
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Komentáře

1 Majký Majký | Web | 30. března 2016 v 14:57 | Reagovat

Ten komín je nádherný, škoda, že to tam jen tak chátrá, nějaká využití by se jistě našlo...

2 Soňa K. Photography Soňa K. Photography | E-mail | Web | 30. března 2016 v 15:13 | Reagovat

[1]: Určitě by se využití našlo...Je to v dobré lokalitě, jak jsou tam lesy a voda hned vedle...Prostě by se tam dal obnovit nějaký ten papírenský průmysl nebo nějaké opracovávání dřeva, pila...Je to opravdu škoda, že to takhle dopadlo :C

3 fonax fonax | Web | 16. dubna 2016 v 20:35 | Reagovat

Moc se ti povadlo zachytit atmosféru. Vypadá to jako velmi inspirativní místo k focení.:)

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama