Rozhovor: Focení je nedílnou součástí cosplay scény, říká Eva Hlavatá (Kentaro)

19. října 2016 v 18:00 | Soňa K. Photography |  Rozhovory
Po dlouhé době jsem konečně udělala další rozhovor. Vybrala jsem si skvělou fotografku, kterou obdivuji, protože fotí nádherné fotky cosplaye. Nebudu to nějak víc zdržovat a pusťte se do čtení dalšího skvělého rozhovoru, se skvělou fotografkou, který je doplněn o její skvělé fotky!


Ahoj Kentaro, mohla bys prosím našim čtenářům představit a něco málo o sobě říci?
Zdravím. V cosplay světě mě asi někteří z vás znají jako Kentaro, ale moje pravé jméno je Eva Hlavatá, které především používám jako fotograf. O Japonsko jsem se začala zajímat v roce 2009, ale cosplay mě uchvátil až v roce 2012 a na přelomu roku 2013/2014 jsem si udělala svůj první cosplay a pomalu začala s focením. Dnes se více věnuji focení jak Cosplay.

Co vím, studuješ uměleckou školu, obor multimédia. Mohla bys nám i o tomto oboru něco říct a doporučit/nedoporučit pro ty, kteří by na ten obor chtěli jít?
Ano. Studuji v Plzni a letos mě čeká Bakalářská práce. Tento obor má velmi široký rozsah. Což je pozitivum, ale i nevýhoda. Máte šanci se toho naučit od každého něco a svoje zaměření si určujete sami. Předpokladem ovšem je, že to bude umění propojené s technikou. Během zkoušek se ale velmi hledí na originální a nadčasovou myšlenu díla a mnohdy má stejnou váhu jako provedení. Díky tomu to máme o něco těžší než jiné obory, které mají zadané pevné téma pro všechny žáky.

Takže je důležité mít na to i co nejlepší fantazii a tu umět do díla prodat. Co vše by měl člověk umět, aby mohl něco takového studovat? Jistě toho je spousta a jen tak někdo se tam nedostane.
Ano, není to zrovna jednoduchý obor. Abych řekla pravdu, v naší třídě zbyli jen 3 lidi. Rozhodně se u přijímacích zkoušek hodně hledí na originalitu a jak jste schopni vymýšlet originální nápady během několika hodin. Já jsem měla v portfoliu fotky, grafiku, designy na blogy, klasickou malbu a kresbu. A během studia se učíte i základy filmu.

(Tawii Szöllösy jako Kotori Minami z Love Live!)


Takže grafika celkově v různých odvětvích. Jistě si člověk pak může vybrat jakékoliv zaměření a věřím, že určitě uspěješ a uděláš si titul bakalář. Ale teď se vrátím hlavně k tvému focení, i když vím, že máš skvělou i jinou grafiku. Jak dlouho fotíš? A už od začátku jsi nejraději fotila cosplay a nebo ses k němu dopracovala postupně?
Ve focení jsem prošla docela zajímavým vývojem. Dřív mě fotka vlastně vůbec nezajímala. Ale vždy jsem dokumentovala naše výlety a dovolené. Takže jsem cvakala a cvakala. Potom jsem začala s cosplay. Moje obliba ve focení se zvětšila a nedlouho potom jsem k 18 narozeninám dostala foťák, který mi slouží i teď. První rok jsem nefotila, protože jsem byla v maturitním ročníku. Učit se fotit v tom pravém slova smyslu jsem se začala až na vysoké. Kde jsme měli základy fotky. Potom jsem se již musela učit sama.

Hodně jezdíš i na různé cony, kde nabízíš své služby v podobě focení. Kde tě většinou můžou lidé zastihnout a jsi hodně žádaný fotograf?
Neřekla bych, že jsem nějak víc aktivní, co se akcí týče. To až tento rok jsem jela na víc zahraničních conů a na další se chystám. Vždy jezdím na Animefest a 4Fans kde mě mohou potkat jako Cosplayera. Na jiných akcích fotím. Skoro rok jsem teď nikde v Česku nefotila, pouze soukromé focení. Takže do podvědomí lidí se dostávám o něco pomaleji. I z důvodu toho, že jako "skoro" vystudovaný umělec, již nefotím for Free.

(Yukeshiro jako D.va z Overwatch - FotoCon by Techland)

Máš vybrané některé cosplayery, které nejraději fotíš, a oni si tě stále zamlouvají na focení? Máš nějakou oblíbenou fotku nějakého cosplayera, která je pro tebe topkou?
Ano mám cosplayery, kteří se mnou rádi spolupracují. Z Česka to je hlavně Tophii Cosplay/Art. Jsem domluvená i na delší spolupráci s Ali Cosplay & Props, Ketrin cosplay nebo Tawii Szöllösy. Top fotku asi nemám, mění se to s každou novou fotkou. Ale 10 oblíbenců bych dohromady dala.

A máš nějaký cosplay, který jsi fotila, že byl náročnější na provedení, musela jsi použít víc techniky a celkově ta fotka není jen cvak, ale jsou tam skoro hodiny promýšlení, aby byla dokonalá?
Neřekla bych, že jsem měla nějaké extra focení. Protože přípravu na focení dělám skoro vždy. Zjistím si informace a najdu nějaké obrázky. Potom už jen vymyslím, jak by se to dalo provést. Celkově pro mě tento rok byl náročnější. Protože jsem poprvé fotila s blesky, používala dýmovnice, fotila reálný efekt s ohněm, aranžovala asi 50 kytek do pozadí a do toho si zkoušela nový foťák, který snad budu i vlastnit.

Všimla jsem si, že nově spolupracuješ se Spiritualy a Butrix production. Co ti všechno tato spolupráce dala nebo vzala, pokud něco takového je?
Spolupracujeme spolu, protože jsme prostě kamarádi. Ale musím se přiznat, že pro mě to je i získání nových možností. Oba už pracují, a proto mají mnohem lepší výbavu jak já. Právě díky nim jsem se částečně naučila s blesky a Spiritualy byl naprosto úžasný a jel mi jako helper na Fotocon. Díky němu jsem vše krásně stíhala, ale hlavně jsem měla zapůjčenou po celou dobu jeho techniku. Protože můj fotoaparát byl rozbitý. Takže z mé strany v tom vidím jen přínos.

(TanakhT jako Dragon Knight z Doty 2 - FotoCon by Techland)

Tak to je super, že jako začínající profesionální fotografka máš díky nim takové možnosti a můžeš si víc rozšiřovat obzory. Mohla bys nám přiblížit, co je to přesně FotoCon?
FotoCon je akce, která se koná v Polsku. Tento nápad mě naprosto okouzlil. Na akci se totiž sjíždí cosplayeři a fotografové z celé Evropy. Sem tam i někdo zaoceánský. Jde pouze o jednu věc a to focení cosplay. Cosplayeři si vyberou fotografa a domluví si s ním focení. Takhle to jede od pátku do neděle. Na této akci jsem si našla mnoho nových známých, se kterými si doteď píši.

Jistě se tam najdou profesionální cosplayeři, ale co ti amatérští? Taky mají šanci si tam zafotit? Nebo je to spíše pro profesionály?
Bohužel tato akce je uzavřená a cosplayeři musí projít výběrem poroty, aby mohli přijet. To samé platí i pro fotografy. Takže většinou ani nehrozí, že tam jede někdo, jehož cosplaye na to nemají kvalitu. A vzhledem k tomu, že fotografů tam je dost tak si fotky odveze každý.

A jak ses tam dostala ty?
Byla jsem pozvaná jedním z hlavních organizátorů. Seznámila jsem se s ním na jedné akci, kde ho zaujala moje tvorba. Pozval mě chvíli po prvním ročníku FotoConu, který byl zkušební, a nebyla tam taková účast. Nakonec jsem se i ocitla ve vybraných komisí, což mě hodně potěšilo, ale účast jsem měla více méně jistou už před tím.

(Marusera Yumeart jako Rin Kaenbyou z Touhou - FotoCon by Techland)

Je skvělé, že jsi měla tuhle možnost a že jsi ji využila. Určitě tě posunula zase dál. A co bys nám řekla o své technice? Jakou techniku na focení používáš a jakou by sis přála vlastnit? Vím, že vše není o technice, kterou člověk vlastní, ale i tak je důležitá.
Ano jsem ráda za každé focení. Zatím techniku nemám nic moc Canon 650D teď chytám přírůstek a to dva blesky a cca za půl roku budu kupovat Canon 7D od kamaráda. Na lepší si budu muset vydělat. Bohužel peníze nerostou na stromech.

Peníze jsou opravdu důležité pro fotografa, když chce mít lepší techniku. Myslíš si, že tvoje fotografie jsou nějak specifické? Mají tvůj vlastní rukopis?
Upřímně, někdy nad tím přemýšlím a bylo by pošetilé říct, že nemám styl. Každý ho má. Ale zatím by mě uspokojila odpověď, že můj styl je nemít žádný styl.

(Tawii Szöllösy jako Flareon z Pokémon)

To je hodně zajímavé. Málokdo ví, jak na tuhle otázku odpovědět, ale nejlíp to pozná někdo jiný, který ty fotky vidí prvně. Určitě tam nějaký ten rukopis máš, teda já ho tam vidím. Máš nějaký sen, kam bys ses chtěla až s focením dostat?
Rozhodně! Sny má každý a dle mého by nikdo neměl mít malé sny. A proto se snažím docílit toho, abych byla úspěšný umělec. Jak ve focení cosplay tak i v jiných aktivitách, které dělám mimo cosplay scénu.

Děkuji moc za skvělý rozhovor s tebou. Přeji ti spoustu skvělých úspěchů v cosplay scéně, focení a hlavně ve škole, když se soustředíš na bakalářku.
Děkuji. Také jsem si otázky užila a budu se těšit snad i na nějaké ohlasy. Přeci jen focení, o kterém jsme vedli většinu rozhovoru, je nedílnou součástí cosplay.

(Tawii Szöllösy, Souta a Leontha jako Finnick, Judy Hoops a Nick Wild z Zootopia - FotoCon by Techland)

Pokud se tvorba této mladé nadějné fotografky líbí a zaujal vás i rozhovor, určitě se podívejte na její FB stránku, kde uvidíte spoustu dalších takových fotografií, jako je tady tato malá ukázka.
FB stránka Evy (Kentaro) - EvaHlavatá: PhotographyART
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Komentáře

1 Ai Eater no Kuroyake Ai Eater no Kuroyake | E-mail | Web | 19. října 2016 v 21:09 | Reagovat

Moc pěkný rozhovor =] Oceňuju, že ses ptala na otázky všeho druhu a moc mě potěšilo téma Fotoconu. Kentaro je skvělá fotografka i cosplayerka, dobrý výběr =]

2 Soňa K. Photography Soňa K. Photography | E-mail | Web | 19. října 2016 v 21:17 | Reagovat

[1]: Nerada se zaměřuji jen na jednu věc v rozhovoru a vybírám toho co nejvíce, co by mohlo být zajímavého :) Jinak i já jsem ráda, že jsem se něco dozvěděla o FotoConu a o tom, že je Kentaro skvělá fotografka, tak to je jen a jen svatá pravda :)

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama