Červenec 2018

Když není foťák při ruce

31. července 2018 v 15:09 | Soňa K. Photography |  Příroda
Ne vždy mám u sebe foťák. Přeci jen, kdo by se chtěl každý den tahat s několika kilovou výbavou? Asi nikdo. Samozřejmě miluji, když si právě můžu vyhrát s foťákem, kde vím, že fotka bude dobré kvality a rozhodně nebude zmršená. Tedy rozpixelizovaná. Jenže to někdy vyjde tak, že se děje něco krásného a já nemám jak to zachytit. Naštěstí nosím vždy po ruce telefon. Nemá úplně nejdokonalejší foťák, ale poslední dobou se mi podařilo naučit se s aplikacemi na úpravu fotek v mobilu a tak se nemusím za fotky z něj stydět.
Příroda poslední dobou čaruje krásné západy slunce. Den před tím posekali pole a tak vznikla zajímavá fotka. Hra světel a stínů. Když jsem to viděla, neváhala jsem fotit jak to nejrychleji šlo. A výsledek? Takhle jsem opravdu dlouho nadšená z fotky z obyčejného mobilu nebyla. Krásně se to tam všechno vykreslilo.


Ještě jsem nadšená z jedné další fotky, kterou jsem vyfotila cestou autem v půlce července. Déšť smáčí nejen rozpálené silnice, ale i krajinu, která je z horka vyprahlá. Kapky ulpívaly na skle a mně se tak naskytl hezký pohled na přírodu, která se díky dešti zazelenala. No a co já? Zase jsem neměla při ruce foťák. Musel mi postačit obyčejný mobil. Přes nespočet nepovedených pokusů, jelikož silnice zrovna dvakrát rovná nebyla (silnice 3. třídy), se jeden povedl. Mobil krásně zaostřil na kapičky a v rozmazaném pozadí se vykreslila krajinka.


Dáváte přednost fotkám z mobilů, které jsou skladnější a vždy při ruce, nebo raději taháte svůj oblíbený foťák všude, kam jdete? Většinou foťák mám, jen pak jsou dny, kdy prostě na foťák si člověk ani nevzpomene a nezbývá nic jiného, než zachytit daný okamžik mobilem.
Pokud by vás zajímalo, jakým mobilem to focené bylo, tak vlastní Lenovo P1 Vibe PRO.

Zatmění měsíce

30. července 2018 v 13:20 | Soňa K. Photography |  Příroda
Hodně dlouho jsem tady nepsala a jsem si toho hodně vědoma, ale není čas nebo spíše chuť. Dlouho jsem ani nefotila, což je jeden z důvodů, proč to tady taky upadlo. Ale teď během prázdnin a pár dnů jsem zase s tím začala. Mám mnoho fotografií, které bych vám ráda ukázala, jen teď najít ten čas, kdy vydat články.
Prvním a nejaktuálněším tématem bylo zatmění měsíce. Bylo to nejdelší zatmění měsíce v tomto století. Další bude až za hodně dlouhou dobu. I já jsem se svým přítelem vyrazila ven, abych udělala nějaké hezké fotografie. Vybrali jsme si jeden kopec nedaleko našeho města. Jenže co se nestalo. Měsíc nikde. Mraky ho schovaly. Nevěděli jsme, kde je a kde ho hledat. Kochali jsme se tak bouřkou opodál, než jsme dostali informaci, že v našem městě vidět je. Což bylo opravdu k naštvání. Sjeli jsme níž, ale i tak jsme nic neviděli. Jen Mars. Bylo to zajímavé vidět to jen pouhým okem. Nedalo nám to a jeli jsme směrem k našemu bydlišti. Cestou jsme ho našli. Zastavili jsme pod Židovským hřbitovem, odkud byl nádherně vidět. A tak jsme se dočkali. Bylo to hodně takové strašidelné a magické zároveň, když jsme viděli onen hřbitov a nad ním rudý měsíc. Neměli jsme ani odvahu jít blíže k hřbitovu. Prostě se to nedalo. Tak jsme fotili od silnice a užívali si tu krásnou podívanou.
Kdo taky sledoval zatmění měsíce? A viděli jste ho?