15x fotograficky

15) Podle jakého kritéria budete spíše hodnotit fotku - nápad nebo technické provedení?

22. října 2015 v 11:49 | Soňa K. Photography

Pposlední téma tohoto TAGu, které mi zbylo, abych o něm něco napsala. Je to už hodně dávno, kdy jsem psala poslední a to 14. téma, ale i tak, kdyby měl někdo zájem si přečíst další témata, která jsem sepsala, tak dám pro rychlé hledání na konec článku odkazy.
Moje kritérium musí splňovat obě varianty. Musí mě fotka nadchnout jak zpracováním tématu, musí být nápaditá a něco divákovi tak nějak našeptávat, ale zároveň by měla mít i nějakou kvalitu. Přeci jen i když je fotka zajímavá tématem a příběhem, ale její kvalita je mizerná, jelikož je focená špatným foťákem nebo dokonce mobilem a nebo celkově je špatně fotoaparát nastaven, tak ta fotka zrácí svojí hodnotu. Miluji, když fotky mají prostě oboje, jelikož jsou opravdu fenomenální! Sama moc dobře vím, že v obojím tak trochu pokulhávám, ale snažím se to vylepšit a prostě se snažit pořád dokola.

Předchozí témata:

14) Vztahy mezi fotografy - přátelé nebo konkurenti? Jak by to mělo být podle vás? Jak si myslíte, že to je v ČR?

9. dubna 2015 v 11:30 | Soňa K. Photography

Co se týká toho tématu, tak určitě nemůžu všechny fotografy házet do jednoho pytle, jelikož každý je jiný a tím pádem má i jiné chování k ostatním fotografům. Určitě se najde dost fotografů, kteří chtějí pomoci méně zkušeným fotografům a proto tvoří různé fotokurzy, kde můžou předat svoje zkušenosti dál. Ale najdou si i tací, kteří ostatní jen napomenou, že to je špatně komponované, upravené atd. a nic víc jim k tomu neřeknou. Jsou to takoví ti prudiči, kterých je v různých fotografických skupinách (hlavně na FB) dost. Zatím jsem z větší části narazila na fotografy, kteří rádi pomůžou ostatním, hlavně když vidí, jakou mají snahu a prostě se to chtějí naučit.
Určitě mezi profíky vzniká konkurence, to je přeci jasný. Kdyby nebyla, tak by to určitě nemělo cenu. Vždyť tak je to i na normálním trhu, kdy si dvě (nebo i více) firmy konkurují, jen aby bylo více pro zákazníky a hlavně aby každá byla nejlepší pro zákazníka. Určitě tak to funguje mezi nimi, ale zároveň je to i takové přátelské, jelikož rádi se sejdou, pokecaj atd. Nemyslím si, že by to bylo nějak na ostří nože mezi všemi. Jak jsem psala na začátku, záleží kus od kusu, jak se bude chovat k ostatním.
Určitě tak by to mělo podle mého názoru být. Přeci jen všichni jsme lidé, ne vždy si sedneme s tím druhým, ale určitě být mezi sebou přátelští, vyjít si vstříc, když někdo bude žádat radu, jelikož se chce zlepšit, tak určitě pomoci. Líbí se mi ta komunita, že tak nějak spolupracuje mezi sebou. Ráda bych byla, kdyby takhle všichni tak nějak fungovali a určitě by mnoho začínajících fotografů hned neskončilo s focením kvůli tomu, že jim někdo řekne ostrou kritiku. Zase je pravda, že bez kritiky se není kam posunout, jelikož si budeme myslet, že je to dokonalý. Prostě si pomáhat a nebýt jen tvrdí kritici a hlásat, že jsme ti nejlepší fotografové.

13) Oblíbený fotograf (český nebo zahraniční) a co na něm nejvíce oceňujete?

1. dubna 2015 v 13:47 | Soňa K. Photography

Tak když tak na to koukám, tak určitě bych mohla říct, že tohle téma je to samé, jen trochu podané jinak, jako bylo to předchozí 12. To znamená, že se mi nechce moc vypisovat. Těch mých nejoblíbenějších fotografů je spousta, jelikož každýho mám ráda kvůli jeho tvorbě, jak je originální a podobně. Těch 6 fotografů (vyvolených :D) jsem zveřejnila už v předchozím článku, takže pokud se na ně chcete podívat, tak tady je ODKAZ NA PŘEDCHOZÍ ČLÁNEK!

12) Kde berete inspiraci při fotografování?

1. dubna 2015 v 10:45 | Soňa K. Photography

Inspiraci hledám snad všude a těch fotografů, který sleduju, je fakt spousta. Mám vybraných několik z nich, ale zároveň nejsou všichni stejní, což je na tom nejlepší, jelikož můžu sledovat různé techniky a jiné pohledy na ten objekt, který fotí. Určitě bych to tak nějak rozdělila, jelikož mám některé fotografy, které sleduju proto, že se věnují focení psů, pak jsou další fotografové, které sleduji spíše pro portrét a některé i pro jiné věci, jako je třeba krajinka, ale těch není zase tolik. Vybrala jsem si tedy 3 fotografy portrétů lidí a 3 fotografy psů. Určitě si mezi nima taky najdete nějakého oblíbence.

Fotografové portrétů lidí:

1) JD photography (Jarka Ducháčková) - u této skvělé paní jsem se byla dokonce nechat i fotit a byla u ní na fotokurzu. Musím říct, že snad její portréty nejraději sleduji a prostě se mi hrozně moc líbí. Možná je to i tím, že mě právě tak nějak učila, co a jak při focení používat, jak přemýšlet atd.
(jedna z fotek, kterou nám vyfotila)

11) 5 fotografií za poslední měsíce, které považujete za nejpovedenější + okolnosti jejich vzniku

25. března 2015 v 11:12 | Soňa K. Photography

Po delší době jsem se zase rozhodla napsat nějaký ten článek na 15x fotograficky. Vím, že jsem to trochu víc zanedbala, ale co se dá dělat, času je málo a nemám ho poslední dobou ani na to focení, tak se to špatně všechno kombinuje. V záloze mám ještě nějaké fotky z masopustu a maškarního, tak když se k tomu dokopu, tak je sem přídám. :)

Ale teď zpátky k tématu, abych od něj neodbíhala. Další článek bude o mých nejpovedenějších fotografiích, přesně o 5 z nich. Bylo těžké vybrat takové fotky, se kterýma jsem hodně moc spokojená. Zjistila jsem, že jsou to převážně fotky psů než něčeho jiného. :D Je to asi tím, že je nejraději fotím a prostě celkově mi přijdou takový lepší a hrozně ráda na ně koukám. Už se mi dlouho nestalo, abych si dala nějakou svou fotku na plochu počítače jen kvůli tomu, že se mi líbí.
No, ale tak to nebudu protahovat a tady je mých 5 fotografií, které považuji za ty lepší:

Číslo 1
Tady ta fotka vznikla při focení Speedyho, když jsme se s ním byli projít na Vrbenských rybníkách. Krásné zlatavé světlo procházelo skrz stromy a hned jsme využili lavičku, aby si na ní stoupl a pak se už jen cvakalo, cvakalo a cvakalo. Speedy byl suprový model, jelikož vždy udělal hned to, co jsme chtěli. No a za odměnu dostal nejen nějaký ten pamlsek, ale dokonce i fotky, které se jeho paničce líbily.

10) Vysněný fotoaparát a objektiv - a proč zrovna tohle vybavení?

9. února 2015 v 10:55 | Soňa K. Photography

Tak na tohle téma jsem se opravdu moc těšila, jelikož tady na to bych se i mohla dost rozepsat, protože mých vysněných věcí k foťáku je hodně. :) Tak to vezmu postupně a přidám i ilustrační fotky. :)

9) Ateliér, interiér nebo exteriér - a proč?

2. února 2015 v 10:54 | Soňa K. Photography

Tak tohle je docela dobré téma, na které bych se snad mohla více rozepsat. Jelikož jsem stále jen amatérka a nemám dostatek příslušenství, tak pro mě zatím nejlíp vychází focení v exteriéru (venku), kde využiju denní světlo, použiju třeba i blesk, abych si objekt líp nasvítila atd., ale i tak by se ještě hodila ven možná malá odrazová deska, ale není to podmínkou, jelikož tady si vystačím opravdu jen s tím málem co mám.
Takže když bych měla vybrat, kde fotím, tak jedině exteriér, i když jednou jsem zkoušel interiér, ale moc dobře to nedopadlo, jelikož tam bylo špatné světlo a já neměla ani blesk, abych si to trochu nasvítila, natož mít nějaké ty softboxy a já nevím co všechno. Fotky z toho nějaké vylezly, ale není to úplně ono tak, jak bych si já představovala, že to bude vypadat.
Takže když bych to měla vzít z mého nynějšího pohledu, tak bych brala jen exteriér, jelikož to je jediné, kde můžu bez problému fotit.
Ale když se zamyslím do budoucna, tak bych ráda časem měla nějaký ten svůj ateliér, kde bych měla krásnou výbavu rekvizit a mnoho dalšího. Prostě hrozně se mi zalíbil jeden ateliér, který má fotografka z Kdyně - Jarka Volfová (dříve Ducháčková). Byla jsem tam párkrát, ale nebyla jsem se fotit. Když jsem ten malej ateliér viděla a kolik těch rekvizit a všeho tam bylo, tak něco na ten způsob by se mi líbilo, jelikož bylo tolik možností na focení s tolika věcma. Prostě nádhera! Rozhodně bych chtěla i v budoucnu fotit v exteriéru, protože tam přeci jen vznikají úplně jiné fotografie než v ateliéru. :)

8) Jak vidíte svoji budoucnost ve fotografování - koníček nebo profesionál? Dokážete si představit, že byste se fotografováním živili?

29. ledna 2015 v 14:00 | Soňa K. Photography

Jak vidím svojí budoucnost? Rozhodně bych nechtěla zůstat jen u toho amatérského cvakání, kdy cvakám vše, co se mi líbí, ale ráda bych se dostala na dráhu profesionála, kdy bych měla svoje vlastní studio, kde bych pracovala, měla krásnou fototechniku, spoustu spokojených zákazníků a prostě by to pro mě byla práce, která by mě hrozně moc bavila!! Sice nemám žádnou speciální školu, ale věřím, že tvrdou dřinou, snahou a hlavně když bude zájem, tak bych se mohla dostat do té pozice, kterou tak moc chci. Vím, že to bude dost dlouhá a těžká cesta plná překážek, ale chci prostě být jednou profesionální fotograf, jelikož se mi focení natolik zalíbilo, že bych prostě nechtěla zůstat jen u toho amatérského cvakání.

7) Váš typický rukopis - něco, co vaše fotografie odliší od ostatních. Máte ho?

26. ledna 2015 v 10:00 | Soňa K. Photography

No tak tohle je dneska docela dost těžké téma, jelikož nevím, co k němu napsat. Hlavně když nad tím se tak nějak zamyslím, což dělám u každého tohoto tématu, tak bych řekla, že u tohoto jsem musela co nejvíce přemýšlet.Prostě když jsem koukala na několik mých fotografií, tak musím říct, že mezi nima nějaká ta podobnost možná i bude, ale vůbec nevím, co bych v tom měla vidět. Prostě je to hodně těžký v tom najít to, jak každý kdo fotí. Je jasný, že když bude 5 fotografů fotit jeden určitý předmět, tak vždy z toho vyjde 5 jiných fotografií a tam by se to poznalo, ale takhle opravdu vůbec nevím. Snad na to časem přijdu, až se zlepším a fotky budou kvalitnější. :)

6) Barevné nebo černobílé fotografie?

28. prosince 2014 v 13:31 | Soňa K. Photography

Nějak jsem se zdržela, když byly ty přípravy na Vánoce a prostě jsem se skoro nezastavila, takže toto téma je o týden opožděné.

Jak jste si možná všimli, tak já jsem zastáncem obou úprav fotografií. Jak barevných, tak černobílých. Někdy jsou lepší fotky v černovílé barvě, jelikož se v nich zkrije dost chyb, které můžou vzniknout třeba špatným nastavením vyvážení bílého nebo podobně. Ale pak jsou tu fotky, které jsou nádherných barviček plné, tak by nemělo ani cenu je odbarvovat, jelikož tak vyniknou nejlíp. Sama teda víc nechávám fotky barevné, ale i tak se třeba něco najde, co dám raději do černobílé. Když kouknu na nějaké fotografy, tak je poznat, kdo co raději preferuje, jelikož někteří mají ve svých albech ze 3/4 černobílých fotek, jelikož je umí skvostně upravit. Třeba já se s úpravou do černobílé fotky ještě trochu peru, nejde mi to tak, jak bych chtěla, aby to nebylo celé šedé, místo černobílé.

5) Upravovat nebo neupravovat?

17. prosince 2014 v 10:29 | Soňa K. Photography

Další z mého 15-ti týdenního tagu. Já jsem zastánecem názoru, že i když fotka vypadá dobře, jak vylezla z foťáku, tak i přesto by se mělo udělat pár drobných úprav, které tu fotku nepokazí. Já například u všech fotek nedělám žádné velké úpravy, jen ořez, pokud mám fotku špatně vyfocenou, pak samozřejmě živost barev, kontrast a expozici a tím končím. Mně se moc přehnané úpravy nelíbí, jelikož to někdy vypadá dost hrozně až kýčovitě. Co jsem tak koukala na většinu fotek profesionálních fotografů, tak nikdy svému zákazníkovi nedají neupravenou fotku, vždy je na ní co upravovat, aby vypadala ještě líp. Takže za mně rozhodně upravovat!

Jako příklad poskytnu jednu fotku, před úpravou a po úpravě:


Tak co myslíte? Že jsou upravené fotky lepší než ty, které vylezou přímo z foťáku? Jinak kdyby někoho zajímalo, upravuji všechny své fotky v Zoner Photo Studiu 15.

4) Digitál nebo film? Co vlastníte a používáte? Co se Vám líbí víc?

8. prosince 2014 v 8:36 | Soňa K. Photography

Týden zase rychle utekl, tak tady mám připravenou další otázku z 15x fotograficky, abych na ni mohla odpovědět. :)

Takže abych řekla pravdu, oboje (jak digitál, tak film) mají něco do sebe. Přeci jen každý si řekne, že když je to na digitál (na paměťovou kartu), tak si toho může nacvakt hafo, protože pak to jde smazat, ale když si vezmu na focení film, tak najednou musí člověk fotit s rozmyslem. Přeci jen pak vymazat fotky nelze a jsou na vždy zapsané na filmu. To se mi na tom obojím hrozně moc líbí. Proto z jednoho důvodu bych chtěla klasický film, ale zase když je to digitální, tak když se stane chyba, můžu ji napravit a nikdo nic nepozná. Další z toho bych vytáhla taky to, že když se chci rovnou kouknout jak vypadá fotka, tak nemusím do foto komory a nechat si je vyvolávat, ale rovnou se na ně můžu kouknout na display foťáku nebo pak i v počítači, kde se ukáže kvalita snímků. No a ještě by se našla třetí možnost. Přeci jen na film se nedá nacvakat tolik různých fotek jako na paměťovou kartu, kde je místo až 32 Gb, takže i to je hodně velký rozdíl.

Jelikož už víte, tak já jsem vlastníkem digitální zrcadlovky, takže jedu v digitálním pořizování fotek. Je to dost jednoduché a hlavně pohodlné pro nás fotografy.

K té poslední otázce. Určitě jste asi pochopily ze začátku, že se mi líbí oboje, ale přeci jen digitál vyhrává na plné čáře. Starý dobrý film má prostě něco do sebe, ale asi bych na něj stále fotit nechtěla, jelikož ty peníze za film (jen čekám, kdy se přestane vyrábět, když hodně fotografů přechází na digitál) a já nevím co všechno dalšího. Já ráda zůstanu prostě u digitálu a pokud se to zase někdy vrátí k filmu (což pochybuju), tak bez nějakých problémů na něj přejdu, ale ten digitál bych ráda zachovala.

3) Oblíbený fotografický styl (portrét, krajina atd....) a proč?

2. prosince 2014 v 10:05 | Soňa K. Photography

Takže se zaměříme na můj oblíbený styl. Nejraději fotím lidi nebo zvířata (obzvláště psy), takže jsou to spíše portréty. Tento styl jsem si hrozně moc zamilovala, jelikož můžu v nich zachytit různé emoce a další věci, které by měl portrét zvýrazňovat.Pak fotím nějaké trochu akčnější fotky, jako jsou třeba při hasičských soutěžích, které fotograficky dokumentuju, teda jen sboru, u kterého jsem členkou. Další oblíbený je asi makro, ale to se ještě trochu učím, jelikož mi dělá trochu problém zaostřit pořádně na malinký předmět (včeličku například), který se mi pohybuje. Třeba krajiny moc fotit nemusím, nevím proč, ale nějak mi nejdou nebo mám spíše sama o těch fotkách takový pocit. Takže kdybych to měla dát do žebříčku, jak cítím každý styl, tak tady je:
1. Portrét (jak lidí, tak zvířat)
2. Fotografie sportu
3. Makro
4. Krajina

Pro ukázku poskytnu od každého jednu fotku, aby byl poznat trochu rozdíl mezi tím.

1. Portrét (člověk)

2) Váš první fotoaparát a ukázka 5 snímků, které z něj považuješ za nejpovedenější

27. listopadu 2014 v 15:13 | Soňa K. Photography

Omlouvám se, že to nevyšlo přesně v pondělí, ale nějak jsem na to zapomněla, jelikož zrovna nebyl moc čas, ale teď jsem si ho udělala, tak snad se článek bude líbit. Jak už nadpis napovídá, tak se tady objeví i fotky, tak se budete moci pobavit nad mými začátky.
Takže můj první foťák, který byl můj, ale zároveň byl pro celou rodinu, tak byl Canon PowerShot SX 110IS, což byl mnohem lepší než dřívější kompakt, který jsem používali, samozřejmě byl taky od Canonu, ale tenhle jsem dostala ke svým 15. narozeninám, takže byl můj. Musím říct, že to byl super foťák, kde bylo hodně možností jak fotit. No až ke konci doby, co jsem s ním fotila jsem přišla na to, že se na něm dá nastavovat priorita času a clony, jako na správné zrcadlovce. Takže poslední snímky byly ve stylu pokus omyl. Musím říct, že to byl super foťák na cesty, jelikož byl malej a skladnej a teď, když někam vyjedu, tak toho táhnu hodně, ale kdo by nechtěl mít krásný fotky ze rcadlovky? :) Hlavně ti co k ní už přičuchli.
No nebudu to zdržovat. Vybrala jsem tedy 5 fotek, které asi stojí za to zmínit. Některé jsem musela stáhnout ze soukromého FB, jelikož jsem zjistila, že je nemám uložené v počítači, tak doufám, že se za to nebudete zlobit, jestli budou ve špatné kvalitě.

1) Kdy jste začali fotografovat a co Vás k tomu přivedlo?

17. listopadu 2014 v 19:28 | Soňa K. Photography

Začnu první částí této dlouhé otázky a to tím, kdy jsem začala fotografovat. Moje první začátky sahají až do roku 2009, kdy jsem ke svým 15. narozeninám dostala svůj první foťák. Byl jím Canon PowerShot SX 110 IS, kterým jsem fotila dost dlouhou dobu a ještě teď ho využíváme jako rodinný foťák, jelikož svou zrcadlovku jen tak nikomu nedám a hlavně u nás s ní umí ještě akorát tak teta. V tu dobu mě zaujalo focení a dost jsem fotila, ale pak jsem fotila jen výlety atd. co patří do rodinného alba. V roce 2012 jsem dostala k Vánocům zrcadlovku, kterou mám doteď. Samozřejmě mě to hned zase chytlo, ale nebylo to ono, jelikož jsem si stále hledala cestu k focení. Letos (myslím, že v květnu) jsem se dostala na fotografický kurz a od té doby chodím s foťákem skoro v šude, fotím všechno a všechny a hlavně to, co mi binkne do očí, co by stálo za uchování toho momentu ve formě fotografie. Takže dneska je zrcadlovka můj věrný kamarád, kterého se snažím tahat všude s sebou.
A co mě k tomu vedlo? Dá se říct, že jsem to už řekla v předchozím odstavečku, jelikož to to přesně vystihuje. Prostě focení se stalo součástí mého života, jelikož ten koníček se mi moc zalíbil, stále mě zajímá, jak lépe fotit, jaké jsou nové možnosti a právě asi proto, že jsem tak zvědavá a stále ráda něco nového zkouším, tak jsem se k tomu to koníčku dostala.


15x fotograficky

17. listopadu 2014 v 17:43 | Soňa K. Photography
Když jsem projížděla pár fotografických blogů, narazila jsem asi na dvou na články, kde bylo 15 otázek ohledně fotografování, na které se poté odpovídá. Přišlo mi to jako dobrý nápad, jelikož se možná něco málo dozvíte a taky hlavně zjistíte, co mám ráda, co dělám a mnoho dalšího. Pokusím se každý týden pravidelně ve stejný den přidat jeden článek na každou otázku, což by bylo nejlepší asi každý pondělí.

A zajímá Vás, co to bude všechno za otázky? Tak tady je celý jejich přehled a na tyhle všechny budu odpovídat.

1) Kdy jste začali fotografovat a co vás k tomu přivedlo?
2) Váš první fotoaparát a ukázka 5 snímků, které z něj považujete za nejpodařenější.
3) Oblíbený fotografický styl (portrét, krajina atd.…) a proč?
4) Digitál nebo film? Co vlastníte a používáte? Co se vám líbí víc?
5) Upravovat nebo neupravovat?
6) Barevné nebo černobílé fotografie?
7) Váš typický rukopis - něco, co vaše fotografie odliší od ostatních. Máte ho?
8) Jak vidíte svoji budoucnost ve fotografování - koníček nebo profesionál? Dokážete si představit, že byste se fotografováním živili?
9) Ateliér, interiér nebo exteriér - a proč?
10) Vysněný fotoaparát a objektiv - a proč zrovna tohle vybavení?
11) 5 fotografií za poslední měsíce, které považujete za nejpovedenější + okolnosti jejich vzniku.
12) Kde berete inspiraci při fotografování?
13) Oblíbený fotograf (český nebo zahraniční) a co na něm nejvíce oceňujete?
14) Vztahy mezi fotografy - přátelé nebo konkurenti? Jak by to mělo být podle vás? Jak si myslíte, že to je v ČR?
15) Podle jakého kritéria budete spíše hodnotit fotku - nápad nebo technické provedení?


Takže rovnou dneska zkusím napsat první článek, který hned publikuji a pak další budou pak následovat další pondělky.
 
 

Reklama